Sečuanska carska piletina

Sečuanska carska piletina

piletina sa kikirikijem

By Dubi Published: avgust 28, 2012

    Najpopularnije kinesko jelo kod nas

    Ingredients

    Instructions

    1. Pileće grudi iseći na kocke ili trakice. Staviti pirinač da se kuva. Pravilo: šolja pirinča – dve šolje vode, dodati malo soli. Pirinač je skuvan kad sasvim pobeli i upije svu vodu (za svaki slučaj najbolje je probati da li je zrno mekano). Pirinač ispirati u cetki ispod hladne vode dok ne postane sasvim beo i suv, bez sluzi.
    2. Dok se pirinač kuva, naseći povrće: beli deo praziluka na duguljaste trakice, 2 oljuštene šargarepe na vrlo tanke kose kolutiće, celer na tanke štapiće i pola krastavca dobro opranog i neoljuštenog na trouglove ili kockice. Dve šake šampinjona naseći na vrlo tanke listiće. Blago sve posoliti (soja sos je slan) i pobiberiti.
    3. U dubljem tiganju ili voku zagrejati ulje da bude vrelo. Ubaciti piletinu i pržiti minut - dva da porumeni, pa izvaditi i odložiti. U isti tiganj ubaciti sve povrće, šampinjone i dve šake prženog kikirikija (lepše je sa indijskim orahom). Dodati kašičicu soja sosa (ukoliko imate sos od ostriga - „oyster“, dodati kašičicu jer daje divan sjaj i gustinu). Pržiti oko dva minuta stalno mešajući. Vratiti piletinu u tiganj i pržiti sve još dva minuta.
    4. Razmutiti kašičicu skrobnog brašna (Gustin, Čvrstin) u malo vode i dodati u tiganj. Sve dobro promešati. Probati ukus i po potrebi dodati još malo soja sosa (umesto soli), i bibera po ukusu.

    WordPress Recipe Plugin by ReciPress

    Pijani pirinač

    Pijani pririnač

    Pijani pirinač prilog

    By Dubi Published: avgust 26, 2012

      Intrigantan prilog

      Ingredients

      Instructions

      1. Pirinač u željenoj količini usuti u šerpu. Dodati vode u srazmeri jedna čaša pirinča – jedna i po čaše vode. Tome dodati 4 kašike belog vina. Blago posoliti, dodati pola kašičice suvog začina i ostaviti da se kuva na vatri malo slabijoj od najjače.
      2. Za to vreme oljuštiti nekoliko šargarepa i naseći na kolutove ili štapiće.
      3. U drugu šerpicu sipati vode do polovine, blago posoliti i ubaciti šargarepu da se kuva na najjačoj vatri. Kada voda provri, probati da li je šargarepa malo omekšala. Kada se voda u šerpici prepolovi, dodati pola čaše (oko 1 dl) belog vina i ostaviti da se šargarepa skuva do kraja – da bude “al dente”.
      4. Pirinač bi trebalo da je skuvan kada upije svu vodu iz šerpe (proveriti i ako je još tvrd dodati vode i kuvati dok ne omekša). Kad je gotov, da ne bi ostao „sluzav“, sipati ga u đevđir – cediljku i ispirati pod mlazom hladne vode dok ne postane sasvim beo. Tada ga vratiti u šerpicu i dodati mu šargarepu sa belim vinom. Sačekati da pirinač upije taj saft.
      5. Po potrebi doterati ukus, dodati malo bibera. Dobro izmešati pirinač i šargarepu, i usuti u posudu željenog oblika. Kašikom dobro pritisnuti – sabiti masu u posudu, pa je izvrnuti naopako da dobije izgled pudinga ili kolača. Posuti seckanim listom korijandera ili peršuna.

      WordPress Recipe Plugin by ReciPress